لیفتراک های تویوتا یکی از قدرتمندترین وسایل نقلیه برای حمل نقل اشیاء سنگین هستند. این که آیا شما نیاز به جابجایی بارهای سنگین در انبار یا میدان ساخت و ساز دارید، شما میتوانید با خیال راحت با لیفتراک اجسام سنگینی را که انسان نمی تواند بلند کند و جابجا کنید، بودن این وسیله را در برخی از مکانها مانند انبارهای بزرگ موادغذایی، کارخانجات صنعتی و مواد غذایی، کارخانجات تولید آهن و بسیاری دیگر از کارخانجات ضروری است.
از آنجا که انواع گسترده و مختلفی از سبک ها و مدل های لیفتراک تویوتا وجود دارد، می تواند انتخاب لیفتراک را برای شما دشوار کرد. این که آیا شما به دنبال اجاره لیفتراک برای پروژه بعدی خود هستید یا یکی از آنها را خریداری می کنید، مقاله ما در مورد انواع لیفتراک،نحوه استفاده از مدل های مختلف لیفتراک و مزیت هرکدام را برای نیازهای شما در بر میگیرد.

ده نوع لیفتراک تویوتا

امروزه محبوب ترین انواع لیفتراک در بازار عبارتند از:

1. لیفتراک انبار
2. لیفتراک ساید لودر
3. لیفتراک ضد تعادل
4. لیفتراک تویوتا تلسکوپی
5. لیفتراک صنعتی
6. لیفتراک های زمین خشن
7. پالت جک
8. واکی استکر
9. اُردر پیکر
10. فورک لیفتراک


1.لیفتراک انبار

لیفتراک انبار یکی از شناخته شده ترین از انواع مختلف بالابرها است. از این لیفتراک ها برای استفاده در انبارهای بزرگ استفاده میشود. همچنین برای بارگیری پالت‌ها، مواد و همچنین برای خارج کردن و حمل و نقل اجسام سنگین بسیار عالی هستند.
برخی از محبوب ترین مدل های لیفتراک انبار شامل Hyster 36-38T ، Komatsu 20 BX50 Hyster و لیفتراک برقی تویوتا 3 چرخ است. بیشتر لیفتراکهای صنعتی می توانند تا 2 نیم تن یا 5000 پوند را بالا ببرند، اما برخی از مدلهای سنگین قادر به بالا بردن بیش از 25000 پوند یا 12 تن هستند. لیفتراک انبار دارای دو نوع است، از جمله لودر جانبی و لیفتراک ضد تعادل.

2) لودر جانبی

لودر جانبی یک از زیر مجموعه لیفتراک انبار است. لودرهای جانبی معمولاً در کارخانجات فولادسازی و امکانات تولیدی با وسایل سنگین کاربرد دارند. در این نوع لیفتراک ها اپراتور در یک محفظه جانبی قرار دارد و لودر جانبی اشیاء را در سمت خود تخلیه می‌کند. لیفتراک های جانبی می توانند به دلیل عملکرد جانبی خود به راحتی در کنار قفسه ها حرکت کنند و بدون نیاز به چرخش، اجسام را بارگیری و تخلیه کنند. این امر باعث می شود آنها برای حرکت در راهروهای باریک و حمل بارهای طولانی مانند الوار و لوله مناسب باشند. تویوتا، شرکت ریموند و هیوندای برخی از برترین تولید کنندگان این نوع لیفتراک ها هستند.

3) لیفتراک ضد تعادل

لیفتراک ضد تعادل یکی دیگر از بالابرهای پرکاربرد و محبوب است که در قسمت جلو آن دارای چنگال برای گرفتن اجسام و در قسمت عقب دارای وزنه برای داشتن تعادل وزن بار است. لیفتراک های ضد تعادل هیچ بازوی دراز ندارند و به آنها امکان حرکت مستقیم برای حمل بار را می دهند. انواع مختلفی از لیفتراکهای ضد تعادل وجود دارد. نوع 3 چرخ برای موقعیت هایی که به اپراتور نیاز به چرخش و مانور در محافل دارد ایده آل است. لیفتراک ضد تعادل ایستاده به اپراتورها این امکان را می دهد تا به راحتی بین بارها حرکت کنند و بار را جابجا کنند. شرکت های تولید کنند این لیفتراک ها شامل شرکت میتسوبیشی، تویوتا هستند.

4) لیفتراک تلسکوپی

لیفتراک تلسکوپی دارای بازوی قابل جابجایی و قابل توسعه است و ترکیبی از جرثقیل و لیفتراک است. چنگال های دوقلوی متصل به این بازو برای جابجایی پالت ها از روی زمین استفاده می شود. یک لیفتراک تلسکوپی استاندارد قادر است 5،500 پوند مواد را تا 19 فوت در هوا بلند کند. یکی از مزیت های لیفتراک تلسکوپی انتقال مواد در فضاهای تنگ و زاویه های عجیب و غریب عالی هستند.
به دلیل محبوبیت روزافزون این نوع لیفتراک ها شرکت های تولید کننده لیفتراک مانند JCB ، Genie ، Bobcat ، Haulotte و Caterpillar انواع لیفتراک تلسکوپی را با کیفیت بالا تولید می کنند. مدل هایی مانند JLG 1644 در مشاغل با ظرفیت بیشتری قابل استفاده هستند، در حالی که مدل های دیگر می توانند بارها را تا 55 فوت از زمین بلند کنند .

ده نوع لیفتراک تویوتا

5) لیفتراک صنعتی

لیفتراک صنعتی یکی دیگر از انواع مختلف لیفتراک ها است که ترکیبی از جرثقیل و لودر است. این نوع لیفتراک مانند لیفتراک تلسکوپی نمیتواند در زوایای دشوار اجسام را بارگیری یا حمل نقل کند اما قادر است بارهای بسیار بیشتر وسنگین تری را نسبت به یک لیفتراک انبار از زمین بلند کند. لیفتراک صنعتی دارای ظرفیت بالابری 30،000 پوند است. با این وجود شما فقط در برخی از انبارها یا کارها به چنین قدرتی نیاز دارید. وسایل لیفتراک صنعتی در مقایسه با لیفتراک تلسکوپی و انبارو بسیار محدود است.
20 شرکت سازنده لیفتراک در بازار وجود دارد. برخی از این شرکت ها عبارتند از NACCO Industries و Mitsubishi است و برخی از مدل های محبوب دارای ظرفیت چشمگیر 36000 پوند هستند .

6) لیفتراک های زمین خشن

لیفتراک زمین خشن که به عنوان یک لیفتراک دنده مستقیم نیز شناخته میشود ، مخصوصاً برای مکانهای فضای باز مخصوصاً در سطوح ناهموار طراحی شده است. این لیفتراک ها دارای لاستیک های پنوماتیک محکمی هستند که به آنها در جهت یابی در مناطق صخره ای کمک می کند. لاستیک های مخصوص این نوع لیفتراک ها باعث میشود تعادل و پایداری بهتری برای حمل و نقل مواد ایجاد کنند. اگر بیشتر کارهای مربوط به شرکت ساخت ساز یا بسته بندی خشکبار خود را در داخل خانه انجام میدهید احتمالا شما به یک مورد آن احتیاج داشته باشید، اما لیفتراکهای خشن زمین برای کارهایی که فضای باز انجام میشود و سایتهای ساختمانی ضروری است.
مدلهای مشهور این نوع لیفتراک شامل JCB 950 و CASE 588H با گزینه های چهار چرخ محرک هستند. یکی دیگر از مزیت های بزرگ لیفتراک های زمین خشن این است که می توانند مدل های بزرگتر از خود را بلند کنند. بیشتر مدل های لیفتراک های زمین خشن ظرفیت 6000 پوند و 8000 پوند دارند .

7) جک پالت ها

جک پالت ها یکی دیگر از لیفتراک ها هستند که در محیط ها کوچک مورد استفاده قرار میگیرند. این لیفتراک ها همچنین به عنوان کامیون های پمپی شناخته می شوند به دلیل کوچک بودن آنها قادر به بلند کردن بارهای بزرگ نیستند. در ازای نداشتن قدرت یکی از مزیت های جک پالت ها این است که این کوچکی آنها به آنها این امکان می دهد در کوچکترین فضاها قرار گیرند و بارهای کوچک بلند و جابجا کنند. در حالی که شما قدرت و قدرت مانور آنرا نادیده میگیرد، اما هزینه های خرید و اجاره جک پالت نسبت به سایر لیفتراک ها بسیار کم است. از مدل های معروف جک پالت می توان به جک پالت Mighty Lift 20 x 36 اینچ و جک پالت برقی Vestil اشاره کرد.

8) واکی استکر

واکی استکر از نظر ظاهری عجیب و خاص هستند. برخلاف لیفتراک های دیگر، این وسایل نقلیه کابینی برای قرار گرفتن اپراتور برای هدایت کردن آن و انتقال مواد ندارند. در عوض، کارگر پشت استکر راه می رود و با استفاده از یک دسته وصل شده به آن، آن را هدایت می کند. مانند جک پالت ، این نوع لیفتراک ها فاقد قدرت، قدرت مانور یا سرعت هستند. با این حال ، آنها برای موقعیت هایی که به جک پالت بلند تری نیاز دارید ، ایده آل هستند. استیکر واکی از سطح زمین بسیار بالاتر از همتای خود می رسد.
شرکت های تولید کننده لیفتراک واکی استکرشامل Hyster ، Jungheinrich و Toyota هستند. واکی استکر 6BWC20 تویوتا برای حمل نقل بارهای با وزن 4000 پوند ایده آل است، در حالی که EMG 110 Jungeinrich برای حمل نقل اجسام راههای باریک مناسب است.

9) لیفتراک اُردر پیکر

لیفتراک اُردر پیکر یکی از دستگاهای زیر مجموعه لیفتراک واکی استکر است که برای جابجایی مواد در انبار استفاده می شود. این دستگاه ها با دستیابی به ارتفاعات حداکثر 32 فوتی، برای بلند کردن اپراتورها برای دست یابی و برداشتن اجناس از قفسه های انبار و حمل واحدهای جداگانه طراحی شده اند. آنها برای انبارهای سفارش مشتری و انبارها مناسب هستند. طراحی همه کاره آنها به این معنی است که آنها می توانند وسایل مختلفی را جابجا کنند از قطعات خودرو گرفته تا مبلمان.

10) فورک لیفتراک

فورک لیفتراک یک لیفتراک مخصوص انبار است که عمدتاً برای جابجایی اجسام در داخل انبارهای کوچک استفاده می شود. یکی از مزیت های فورک لیفتراک این است که دارای چنگال هایی میباشد و براحتی میتوان اجسام داخل قفسه انبارها رو جابجا کرد در حالی که سایر لیفتراک ها چنین قدرتی ندارند. همچنین دارای یک محفظه باز است که به اپراتور اجازه می دهد دید بیشتری داشته باشد. فورک لیفتراک برای استفاده در فضای داخلی بسیار عالی است مثلا برای ترخیص کالا از گمرک که در فضای بیرون است مناسب نیستند.