لیفتراک‌ها نیز بر اساس نوع،سایز، قدرت موتور آنها طبقه بندی می‌شوند. هفت کلاس لیفتراک وجود دارد که توسط اداره ایمنی بیان شده است که کلاس، نوع سوخت، و نحوه استفاده از آنها را توصیف میکند. اپراتورهای لیفتراک باید از اقدامات ایمنی لیفتراک برای هر طبقه بندی آگاه باشند و در هر کلاس لیفتراک برای بهره برداری از آن گواهینامه کسب کنند. شرکت معدن لیفتراک با چندین سال سابقه تامین کننده قطعات و لوازم یدکی انواع لیفتراک میباشد.

طبقه بندی انواع مختلف لیفتراک ها از نظر کلاس، نوع سوخت و نحوه کاربرد آنها عبارتند از:

1. کلاس یک: لیفتراک با موتور الکتریکی

 نوع سوخت مصرفی موتور: برقی
 نحوه استفاده: برای استفاده در محیط‌های باز یا انبارهای بزرگ سقف باز

2. کلاس دوم: لیفتراک های باریک مناسب انبارهایی که راهروهای باریکی دارند با موتور الکتریکی

- نوع سوخت مصرفی موتور: باتری
- نحوه استفاده: جابجایی اجسام در فضاهای باریک انبار

طبقه بندی لیفتراک‌ها

3. کلاس سوم: لیفتراک دستی با موتور برقی

- نوع سوخت مصرفی موتور: باتری
-نحوه استفاده:جابجایی اجسام در مسافت های کوتاه

4. کلاس چهارم: لیفتراک با موتور درون سوز و تایر بالشتکی

- نوع سوخت: گاز یا دیزلی
- نحوه استفاده: برای ترخیص کالاهای گمرکی

5. کلاس پنجم: لیفتراک با موتور درون سوز با لاستیک های پنوماتیک یا بادی

- نوع سوخت: گاز یا دیزل
- نوع کاربرد: برای استفاده در محیط های داخلی و خارجی با سطوح خشن

6. کلاس ششم: تراکتورهای موتور الکتریکی و احتراق داخلی

- نوع سوخت: باتری، گاز یا دیزل
- نوع استفاده : جابجایی بارها یا بکسل کردن اشیاء

7. کلاس هفتم: لیفتراک مخصوص محیط های خشن

- نوع سوخت : گاز یا دیزل
- نوع استفاده: مکان های ساخت ساز پروژه های ساختمانی، زمینهای ناهموار، بالا بردن اجسام در مکانهای مرتفع

طبقه بندی لیفتراک‌ها

موتور بیشتر لیفتراک ها یا دارای موتور درون سوز سنتی است یا یک موتور الکتریکی. همچنین لاستیک لیفتراک ها یا از لاستیک های "کوسن" است یا لاستیک های ساخته شده آنها از لاستیک عمدتا جامد یا لاستیک های پنوماتیک، که لاستیک‌های بادی هستند مجهز شده‌اند. لاستیک مناسب به نوع کار بستگی دارد. لاستیک لیفتراک های با ظرفیت بالا معمولا لاستیک های پنوماتیک یا بادی مورد استفاده قرار میگیرد در حالی که در برخی دیگر از لیفتراک ها از لاستیک‌های کوسن استفاده میشود که چنین تایرهایی بر روی سطوح صاف بهتر کار می کنند.
لیفتراک‌ها دارای اندازه های مختلف و متفاوتی هستند. بسته به نوع عملکرد آنها، لیفتراک ها دارای اندازهای متفاوتی هستند. اگرچه این دستگاه ها همه کاره هستند یعنی میتوان در کارهای مختلفی از آنها استفاده کرد اما باید برای کار مورد نظر خود مختص به آن کار خریداری کرد.
لیفتراکهای استاندارد معمولاً بین 4 تا 7 فوت عرض و 8 تا 10 فوت طول دارند. لیفتراکهای فضای باز یا زمین خشن می توانند از طول 10 فوت بیشتر باشند. لیفتراک های باریک مانند واکی استکر و لودرهای جانبی می توانند کمتر از 5 فوت باشند. اما اگر در یک انبار در نظر دارید از لیفتراک استفاده کنید، باید عرض راهرو را در نظر بگیرید. لیفتراکهای متعادل استاندارد نیاز به راهروهایی به طول تقریبی 13 فوت دارند تا بتوانند به طور مؤثر پالت ها را جابجا کنند، حرکت کنند.
اندازه گیری دیگری که باید در نظر بگیرید ارتفاع لیفتراک ها است. بیشتر لیفتراکهای استاندارد بین 10 تا 15 فوت ارتفاع دارند، اما لیفتراکهای ویژه مانند تلسکوپی بسته به اندازه نوع انتخابی شما دارد و ارتفاع آنها می تواند تا حداکثر 55 فوت برسند. شرکت معدن لیفتراک با چندین سال سابقه تامین کننده قطعات و لوازم یدکی انواع لیفتراک میباشد.

عناصر لیفتراک

در حالی که اندازه نقش مهمی را در لیفتراک ها برای جابجایی اجسام ایفا می کند، لیفتراک ها به دلیل طراحی خاص خود دارای وزن چشمگیری هستند. عناصر اصلی لیفتراک ظرفیت بالابر آن، مرکز بار و پایداری آن هستند. لیفتراک ها در هر دسته از توانایی های مختلفی دارند که باید هنگام انتخاب یک مورد در نظر داشته باشید.

ظرفیت بلند کردن اجسام

ظرفیت آسانسور همان وزنی است که لیفتراک می تواند با خیال راحت آن را حمل و جابجا کند. این مقدار همچنین یک عامل کلیدی در پایداری خودرو است. لیفتراک که وزن بسیار زیادی داشته باشد پایدار نیست.

مرکز بار

مرکز بار، فاصله از چنگالها تا مرکز ثقل بار است. مقدار آن بسته به وزن بار، زاویه بالابر و زاویه شیب متفاوت است. به عنوان یک اپراتور لیفتراک، تا زمانی که به ظرفیت وزنی ذکر شده لیفتراک توجه داشته باشید و بار را متعادل نگه دارید، دیگر نباید نگران مرکز بار باشید.

نحوه انتخاب لیفتراک

برای انتخاب لیفتراک از انواع مختلف آن ، باید در مورد نحوه استفاده از ماشین آلات فکر کنید. انواع لیفتراک از جنبه های مختلفی، از نوع سوخت و تایر گرفته تا ظرفیت و ارتفاع بالابر آنها متفاوت هستند. مهم است که در هنگام انتخاب لیفتراک، این عوامل مختلف را در نظر بگیرید. لیفتراک با توانایی خود در بلند کردن و حمل وسایل در اندازه های مختلف میتوانند کمک شایانی برای پیش برد کار به شما میکنند. شرکت معدن لیفتراک با چندین سال سابقه تامین کننده قطعات و لوازم یدکی انواع لیفتراک میباشد.